Na hostingu nezáleží? Ale ano, záleží! Aneb proč je ten WordPress tak pomalý.

Zpět na archiv příspěvků

Mám rád WordPress a také vlaky

WordPress je úžasný systém. Ano, slyšeli jste správně. Tvorbou webových prezentací se zabývám již od roku 1999, kdy jsem své první weby psal ještě na bílém pozadí poznámkového bloku. V bloku jsem hned po uložení změn změnil koncovku txt na magické .html a mohl se tak podívat, co jsem vlastně vytvořil. A takhle jsem to dělal znovu a znovu. Vývoj webů byl tehdy absolutně jiný než dnes, byl především náročný na čas a možnosti HTML bez CSS byly také velmi omezené. S tím souvisel i hosting.

Většina hostingových tarifů nabízela plus minus podobné parametry, a tak jste se mohli rozhodovat hlavně podle důvěryhodnosti poskytovatele a ceny. Až na pár výjimek nešlo v podstatě udělat chybu a parametry byly poměrně dobře čitelné i pro nepříliš znalého uživatele.

S nástupem PHP, dalších skriptovacích jazyků a celkovému rozmachu dynamických aplikací došlo k výrazným změnám při posuzování parametrů. Nebudu zde popisovat technické parametry pro různé aplikace, protože jednak neznám úplně všechny, a navíc by to nebylo nijak zajímavé čtení. Zaměříme se pouze a jen na WordPress, na kterém aktuálně provozujeme většinu webů našich klientů i pár webů vlastních.

Vsuvka pro lidi (rozuměj normální lidi, kteří nejsou odtrženi od reality jako webdesignéři)

Jak funguje WordPress? Pro lepší pochopení se vraťme zpátky do minulosti. Jak jsem psal v prvním odstavci, dřívější tvorba stránek probíhala tak, že jste napsali kód, který byl v jazyce HTML, a uložili ho do souboru s koncovkou .html. Tento soubor jste nahráli někam na server, zadali jste adresu, server vám poslal soubor a prohlížeč přeložil HTML kód do grafické podoby. A najedou vznikla super statická stránka, kde byl maximálním vrcholem všeho jezdící text. Už z podstaty věci je zřejmé, že tyto stránky nedokázaly a ani nemohly reagovat na dynamické události. Pokud jste chtěli udělat změnu, bylo potřeba upravit soubor HTML a teprve potom se zobrazila změna. Nároky na webový server tak byly převážně omezené pouze na místo a rychlost připojení k páteřní síti.

A jak to funguje dnes? Dnes je web plný dynamicky se měnících aplikací a aplikací reagujících na téměř jakoukoli interakci. Toto je i případ WorPressu, který už dávno neběží jen na HTML. To se dnes nachází ve verzi 5 a oproti původní verzi umí nepředstavitelné věci. Dynamické weby včetně WordPressu generují obsah na základě dotazů. V praxi to velmi zjednodušeně znamená, že se připojíte na server, ten pošle požadavek na spuštění PHP souboru, který je mnohem komplexnější než HTML a umí zpracovávat a generovat, počítat a různě manipulovat s obsahem a daty. Soubor PHP je zpracován PHP překladačem (ano, jsem si vědom toho, že nejde o technický výraz), ten na základě pokynů vygeneruje HTML soubor a pošle ho do vašeho prohlížeče, který ho zobrazí stejně jako v přechozím případě. Na obrazovce se vám pak zobrazí požadovaný obsah například s nejnovějšími videi koček hrajícími na klávesy. Samozřejmě celý proces je mnohem komplexnější. V případě kočičího videa je nutné sáhnout do databáze, načíst video, zjistit, zda zobrazit reklamu atd.

Takže už nám to konečně řekneš?

Z podstaty věci je tedy jasné, že nároky na webhosting se hodně změnily a dnes už nestačí jít po základních parametrech, jako je velikost disku nebo třeba cena. Ptáte se, kdy už vám konečně prozradím, na čem tedy záleží a po čem se dívat? Samozřejmě, že teď. Proto jste také tady, nebo ne?

Jeden ze základních parametrů při pořizování hostingu je, zda běží na SSD discích. Velikost, jak jsem psal v předchozím případě, příliš neřeším. Většina webhostingů dnes nabízí flexibilní prostor a pokud nebuduji e-shop s tisíci položkami a miliony obrázky, je pro mě velikost disků dostačující. V případě masivního e-shopu bych se měl stejně vydat jinou cestou než u klasického hostingu, ale o tom zase až někdy příště. SSD disk pro mě tedy znamená jednak lepší přístupové časy k datům a zároveň i to, že poskytovatel obměňuje infrastrukturu a jde s dobou, což je v případě technologií dobré znamení.

Dalším kritériem pro výběr, a pro mě zásadním, je zvláště v případě WordPressu samotné PHP. Jak již bylo zmíněno, celý WordPress stojí na PHP, a proto je jeho efektivita a konečná svižnost určena právě výkonem PHP. Výkon stránek je ovlivňován nejen rychlostí disku a procesoru serveru, výraznou část tvoří také nastavení PHP na samotném serveru. Jednou z věcí, na kterou se při pořizování hostingu koukat, je verze PHP. Dnes již máme verzi 7.4.3, a proto by verze poskytovaná hostingem neměla být příliš odlišná a zastaralá. Dalšími kritérii jsou pak velmi specifické instance a limity PHP hostingu, kde platí jednoduché pravidlo, čím víc, tím líp. Prvním z nich je PHP memory_limit, tedy limit paměti pro PHP. Při vykonávání scriptů PHP je potřeba specifická paměť, proto vám může nízký limit u náročnějších řešení způsobovat problémy a předčasné ukončení úloh spojené s nefunkčností webu. Pro klid duše by se mělo číslo pohybovat minimálně od 90 do 512 MB. Osobně bych se ale zaměřil na hostingy s alespoň 128 MB. Další neméně podstatnou věcí je PHP max_execution_time. Tady se zase jedná o to, na jak dlouho povolí PHP procesor provádět vykonávání skriptu. Některé náročnější úlohy vyžadují i delší čas na provedení, ale pokud není tento limit dostatečný, mohou být stránky funkčně omezeny a některé složitější scripty nestihnou doběhnout. Váš web pak může být plný chyb a přijdete o pracně získané návštěvníky. Zjednodušeně, nekoukejte po hostingu, kde je tato hodnota pod 60 s, tedy sekund.

Když za sebou máme technické parametry, které můžete zjistit z popisu hostingu většinou ještě před nákupem, nesmíme opomenout neméně důležitou část, kterou je technická/zákaznická podpora. Přestože mohou být podle vašeho názoru parametry hostingu ideální, je ještě poměrně velké množství modulů PHP, které bude potřeba v určitých případech aktivovat, případně upravit jejich nastavení. Není to sice pro každého, ale výrazně to může zrychlit provoz vaší webové prezentace. V těchto případech se pak hodí technická podpora, která bude rychlá a bude mít pochopení pro vás zákazníky, bez kterých by jakákoliv technická podpora sama o sobě nemusela vůbec existovat. Tento fakt si opravdu některé společnosti, respektive jejich zaměstnanci, nedokážou uvědomit, a tak se stává, že relativně technicky dobré hostingy ztrácí body právě zde.

A co jsem tím chtěl tedy říct?

Záměrně zde nejmenuji špatné hostingy, kterým je lepší se vyhnout. Vzhledem k tomu, že je dnešním trendem pozitivismus, rád bych, abyste měli dobrou náladu a váš den nebyl pokažen poukazováním na nezbedníky z hostingové branže. Jak si tedy správný hosting vybrat? Přeci u nás, protože nejlepší hosting děláme my. Jasně, je to trochu self-promotion, ale náš hosting nabízíme pouze našim zákazníkům a projektům, které si u nás klienti objednají. Tento hosting je na WordPress naladěn, a protože sky has no limit (čímž jsem chtěl naznačit nekonečnost možností), tedy pokud něco chybí, okamžitě to nasadíme. Aktuálně běží všechny naše weby na PHP 7.4.3, což je pro ty pozornější z vás nejnovější PHP.   

Nezoufejte

Pokud ještě nejste našimi zákazníky, snadno se jimi můžete stát. Nezáleží na tom, jestli budete chtít vytvořit jednoduchou stránku nebo rozsáhlý projekt. Vždy můžete očekávat perfektní servis. Pro zahájení spolupráce stačí vyplnit formulář nebo nám jednoduše zavolejte a pustíme se do toho.

Pokud se rozhodnete vytvořit si web svépomocí, dám vám jednu radu. Aby vám šla práce od ruky a vše stálo na dobrých základech, doporučujeme OneBit hosting. Než jsme přešli na naši infrastrukturu, měli jsme tam veškeré weby. Jsou to kluci šikovní, brněnští. A když stačí na Kofolu (ano, doopravdy tam hostuje), tak pro nás i pro vás také.

Díky všem za pozornost a příště se budu těšit u dalšího povídání.

Jan

Zpět na archiv příspěvků
Copyright © 2017 - 2024 Great Expectations s.r.o.